Związki zawodowe w nowej odsłonie
NOWELIZACJA | Od 1 stycznia 2019 r. prawo koalicji będą miały również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych. Jednak z punktu widzenia relacji pracodawca – związek zawodowy ważniejsze mogą się okazać inne zmiany.
Ustawa z 5 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1608) w pierwszej kolejności rozszerza krąg osób, które mają prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych. Ta zmiana wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca 2015 r. (K 1/13), w którym Trybunał stwierdził, że przepisy dotyczące zrzeszania się w związkach zawodowych są niezgodne z konstytucją. Zdaniem TK, podmiotem wolności zrzeszania się w związku zawodowym są pracownicy, ale w konstytucyjnym rozumieniu tego pojęcia. Z tego względu pracownik – osoba mogąca zrzeszać się w związkach zawodowych – nie może być identyfikowany wyłącznie przez rodzaj stosunku prawnego łączącego go z pracodawcą. Status pracownika powinien być oceniany przez odwołanie się do kryterium wykonywania pracy zarobkowej.
Pojemniejsze szeregi
W rezultacie prawo koalicji związkowej zyskają nie tylko zleceniobiorcy i usługobiorcy, ale także przyjmujący do wykonania dzieło, samozatrudnieni, a także osoby zatrudnione na podstawie kontraktów menedżerskich. Już od 1 stycznia 2019 r. osoby te będą mogły tworzyć związki zawodowe, a także przystępować do już działających organizacji, także tych międzyzakładowych.
Takie uregulowanie może prowadzić do paradoksów. W skrajnych przypadkach firma zatrudniająca kilka osób na podstawie umowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta