Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Hawking się mylił?

20 grudnia 2018 | Nauka | Paweł Łepkowski
Czarne dziury wysyłają potężne wiązki promieni rentgenowskich
źródło: NASA
Czarne dziury wysyłają potężne wiązki promieni rentgenowskich

Wszystko, co wiemy o czarnych dziurach, może być zupełnie inne, niż uważał zmarły niedawno brytyjski geniusz – twierdzą trzej amerykańscy fizycy. Paweł Łepkowski

 

Czarne dziury są obiektami grawitacyjnymi o tak wielkiej masie i gęstości, że nawet światło nie jest w stanie z nich uciec. Sama nazwa „czarna dziura" została stworzona dla zobrazowania tego, że takie obiekty nie odbijają niczego, niczym ciało doskonale czarne pochłaniające padające na nie światło.

Na podstawie równania pola ogólnej teorii względności Einsteina, często nazywanego także równaniem pola grawitacyjnego, niemiecki fizyk Karl Schwarzschild wyliczył w 1916 r. istnienie tzw. osobliwości we wnętrzu czarnej dziury. Dla fizyków jest to bardzo kłopotliwe zjawisko, ponieważ wszystkie znane nam teoretyczne prawa fizyki przestają w nim działać ze względu na nieskończone wyniki.

Osobliwość (ang. singularity) została opisana i zdefiniowana w 1969 roku przez dwóch angielskich fizyków: Stevena Hawkinga i Rogera Penrose'a. Przyjęli oni hipotetyczne założenie, że w czasoprzestrzeni pojawił się punkt, którego krzywizna była nieskończona i powstał z niej wszechświat. Rok później Hawking i Penrose opublikowali przełomową pracę naukową pt. „Osobliwości w kolapsie grawitacyjnym i kosmologii". Opisywała ona obszar, w którym materia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11236

Wydanie: 11236

Spis treści
Zamów abonament