Powrót na etat przed emeryturą także przy umowie terminowej
Trybunał Konstytucyjny uznał, że osoby zatrudnione na czas określony, którym firma bezprawnie wypowiedziała umowę w okresie ochrony przedemerytalnej, nie mogą być pozbawione możliwości żądania przywrócenia do pracy.
To orzeczenie, ważne dla wielu osób zatrudnionych terminowo, zapadło 11 grudnia 2018 r. (P 133/15; DzU poz. 2377). Trybunał uznał w nim, że pozbawienie pracownika objętego ochroną przedemerytalną, któremu umowę o pracę wypowiedziano z naruszeniem przepisów, prawa żądania przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach, tylko dlatego, że był zatrudniony na podstawie umowy zawartej na czas określony, narusza konstytucyjną zasadę równości.
Ograniczenie roszczeń do odszkodowania w takim przypadku przewiduje art. 50 ust. 3 kodeksu pracy. I to ten przepis, w zakresie, w jakim pozbawia możliwości przywrócenia do pracy zwolnionych w okresie ochrony przedemerytalnej, narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa określoną w art. 32 ust. 1 Konstytucji RP.
Nierówne prawa
Jak wskazał TK, osoby zatrudnione na czas nieokreślony w razie bezprawnego zwolnienia w czasie, gdy przysługuje im już ochrona przedemerytalna, mogą dochodzić – alternatywnie – przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach lub odszkodowania (art. 45 k.p.). Takiej możliwości nie mają osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta