Ciąża nie chroni przed zwolnieniem w każdych okolicznościach
Zakaz rozwiązania umowy o pracę w okresie ciąży nie obowiązuje, gdy pracownica zasłużyła na dyscyplinarkę. Jeśli w firmie nie działa organizacja związkowa, pracodawca nie musi z nikim konsultować tej decyzji.
Kobiety w okresie ciąży oraz w trakcie urlopu macierzyńskiego korzystają z przywilejów gwarantowanych przez przepisy prawa pracy. Wiąże się to m.in. z ich ograniczoną dyspozycyjnością do pracy i ma na celu zagwarantowanie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz odpowiedniej ochrony prawnej.
Szczególna ochrona
Kodeks pracy ustanawia zasadę szczególnej ochrony trwałości stosunku pracy kobiet w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. Zgodnie z art. 177 § 1 k.p., pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca kobietę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
Przepisu art. 177 § 1 k.p. nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nieprzekraczającym jednego miesiąca.
Z art. 177 § 1 k.p. wynika zatem zakaz:
∑ wypowiadania umowy o pracę (rozpoczynania się biegu okresu wypowiedzenia) w okresie ciąży,
∑ rozwiązywania umowy w wyniku upływu w czasie ciąży okresu wypowiedzenia dokonanego przed ciążą,
∑ rozwiązywania umowy bez wypowiedzenia w okolicznościach wskazanych w art. 53 k.p., np. w razie długotrwałej niezdolności do pracy spowodowanej chorobą (por. uchwała SN z 18 marca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta