Rok na zatrzymanie Ukraińców
W 2019 r. pracodawcy będą bardziej skłonni do podwyżek płac niż do zwiększania zatrudnienia, zwłaszcza że będzie trudniej o pracowników. Na szczęście dla polskich firm Niemcy otworzą się na fachowców z Ukrainy dopiero w 2020 r.
W 2019 r. wchodzimy z najniższym w historii bezrobociem, z wysokim tempem wzrostu płac, które w sektorze przedsiębiorstw były w listopadzie o 7,7 proc. wyższe niż rok wcześniej, i z optymistycznym nastawieniem na najbliższe 12 miesięcy. Grudniowe badanie CBOS dowodzi, że Polacy czują się mniej zagrożeni bezrobociem; z utratą pracy liczyło się w grudniu 18 proc. ankietowanych wobec 23 proc. w listopadzie br. i rok wcześniej.
Ubędzie ofert pracy
Jak wynika z prognoz ekonomistów i deklaracji firm, nadzieje Polaków na poprawę sytuacji materialnej w dużej mierze powinny zostać spełnione. W listopadowym badaniu agencji zatrudnienia Randstad rekordowa 44-proc. grupa pracodawców (największa w kilkuletniej historii badania) deklarowała plany podwyżek płac w najbliższych sześciu miesiącach.
O zwiększeniu liczby pracowników mówiło 33 proc. z tysiąca ankietowanych firm – też więcej niż przed rokiem. Jeszcze bardziej optymistyczne plany przedsiębiorstw dotyczące wzrostu płac i zatrudnienia wykazał grudniowy sondaż Business Centre Club, który objął ponad 600 firm i tysiąc menedżerów i właścicieli firm (członków BCC). Ponad 61 proc. z nich zamierza w przyszłym roku podwyższyć wynagrodzenia, a 40 proc. zwiększyć zatrudnienie....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta