Pogorszy się kondycja budżetu państwa
Osłabienie tempa wzrostu gospodarczego odbije się i na publicznej kasie. Deficyt zapewne wzrośnie, choć z drugiej strony nikt nie przewiduje katastrofy.
Rok 2018 przyniesie kolejne rekordy w finansach państwa. Jak powiedziała ostatnio minister finansów Teresa Czerwińska, dziura w kasie będzie mniejsza niż 15 mld zł, zamiast 41 mld zł zaplanowanych w ustawie budżetowej. Ostatnio zbliżony wynik budżet uzyskał w 2000 r. Ale wówczas stanowiło to aż 2,1 proc. PKB, a teraz tylko 0,5 proc. Podobnie rekordowo niski będzie deficyt całego sektora finansów publicznych.
Odwrócenie tendencji
W 2019 r. takie znakomite rezultaty już się raczej nie powtórzą – zgodnie prognozują ekonomiści. Głównie dlatego, że w przyszłym roku odwrócą się wszystkie tendencje, które dotychczas sprzyjały budżetowi i pozwały uzyskiwać dochody wyższe od planowanych. Przede wszystkim chodzi o wzrost gospodarczy. I tak, o ile w tym 2018 roku gospodarka rozpędziła się nawet do
5 proc., o tyle w przyszłym roku – jak prognozują eksperci – wyhamuje do około 3,5–4 proc.
– Tymczasem dynamika PKB i jego struktura ma bardzo silne przełożenie na budżetowe wpływy. Osłabienie tempa wzrostu PKB i tempa wzrostu konsumpcji prywatnej, osłabia dynamikę wpływów podatkowych – wyjaśnia Marcin Mrowiec, główny ekonomista Banku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta