Członek zarządu nie zawsze odpowie za zaległości podatkowe
ODPOWIEDZIALNOŚC | Tylko w odniesieniu do przesłanki ogłoszenia upadłości w postaci nadwyżki zobowiązań pieniężnych nad wartością majątku dłużnika, badanie istnienia przesłanki zwalniającej z odpowiedzialności polegającej na tym, że w okresie pełnienia funkcji członka zarządu nie było podstaw do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, powinno nastąpić z uwzględnieniem kwoty zobowiązania podatkowego określonej w decyzji, a nie w deklaracji podatkowej.
Postępowanie takie nie jest natomiast dopuszczalne przy ocenie spełnienia przesłanki w postaci niewykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych.
Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 25 maja 2018 r., I FSK 1328/16.
Decyzją z 23 października 2014 r. naczelnik Urzędu Skarbowego w P. orzekł o solidarnej odpowiedzialności jednego z członków zarządu (J.Z.) wraz ze spółką (S. Sp. z o.o.) oraz drugim członkiem zarządu (J.K.) za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za 04-12.2009 r., 01-12.2010 r., 01-03.2011 r., odsetki za zwłokę od tych zaległości oraz koszty postępowania egzekucyjnego.
Powyższa decyzja została utrzymana w mocy przez dyrektora izby skarbowej. W uzasadnieniu decyzji z 9 lutego 2015 r. organ drugiej instancji stwierdził, że w sprawie zostały spełnione przesłanki do przeprowadzenia postępowania w przedmiocie orzeczenia solidarnej odpowiedzialności skarżącej (J.Z.) za zobowiązania spółki. W pierwszej kolejności organ wskazał, że skarżąca pełniła funkcję członka zarządu w okresie, w którym upływał termin płatności zobowiązań podatkowych spółki w podatku od towarów i usług (skarżąca pełniła funkcję nieprzerwanie w okresie od 21 listopada 2006 r. do 18 maja 2011 r.).
Jednocześnie postępowanie egzekucyjne przeciwko spółce okazało się bezskuteczne z uwagi na brak majątku ruchomego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta