Wytrawni gracze będą dalej zarabiać mimo trudności
Deweloperzy związani z rynkiem kapitałowym sprzedali w ubiegłym roku 22,6 tys. mieszkań – o 11 proc. mniej niż w rekordowym 2017 r.
Obraz ten jest zgodny z trendami prognozowanymi dla całego sektora: miniony rok przyniósł kilkunastoprocentowy spadek łącznej sprzedaży po kilku latach mocnego trendu wzrostowego.
Przedstawiciele firm podkreślają, żeby nie przyjmować sprzedaży w ujęciu ilościowym za główny wskaźnik. Z jednej strony słabsze wyniki to efekt wyprzedanej oferty i trudności z jej odbudową, jednak część firm celowo spowalnia tempo sprzedaży, elastycznie dostosowując się do rosnących kosztów, czyli podnosząc ceny.
Spadek ilościowy nie musi zatem oznaczać słabszych przychodów – ale o tym, co wynika ze standardów sprawozdawczości finansowej, przekonamy się najwcześniej za rok (deweloperzy księgują sprzedaż dopiero po przekazaniu klientom kluczy).
Przepychanki na podium
Uwagę zwraca to, że końcówka 2018 r. przyniosła odbicie – wcześniej sprzedaż spadała kwartał do kwartału. Okres styczeń–marzec pozostaje jednak najmocniejszy w skali całego zeszłego roku.
Do zamknięcia tego wydania „Nieruchomości" dane o sprzedaży podało 18 firm. Ich wyniki są mocno zróżnicowane.
Dom Development sprzedał 3,6 tys. mieszkań, o 9,4 proc. mniej niż w rekordowym 2018 r. Tym samym utrzymał pozycję lidera rok do roku, chociaż na koniec I, II i III kwartału 2018 r. wcale nie zajmował pierwszego miejsca,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta