Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przez ASF Polska traci miliony na eksporcie mięsa

11 stycznia 2019 | Ekonomia
Polska liczy  na odzyskanie rynków  w Chinach  i Rosji
źródło: AdobeStock
Polska liczy na odzyskanie rynków w Chinach i Rosji

Walka z ASF to nie tylko los tysięcy dzików. Stawką jest branża produkcji wieprzowiny warta 20 mld zł i odzyskanie rynków, na które eksport mięsa był wart 1,6 mld zł. aleksandra ptak-iglewska

 

Do czasu wykrycia w Polsce śladów afrykańskiego pomoru świń ponad połowę wieprzowiny wysyłaliśmy na rynki poza Unię Europejską, a eksport ten bardzo obiecująco się rozwijał. Można odzyskać te rynki, nie eliminując całkowicie ASF z kraju. W tym celu potrzeba przez rok zlikwidować ogniska wirusa u świń. Wtedy jest szansa na przywrócenie eksportu.

ASF popsuł eksport

Polska jako kraj objęty chorobą afrykańskiego pomoru świń może dziś eksportować wieprzowinę jedynie do Unii Europejskiej i nielicznych pozostałych krajów poza Europą, które uznają tzw. regionalizację. To oznacza, że kupują wieprzowinę z regionów nieobjętych ASF, np. z Wielkopolski, gdzie nie stwierdzono wirusa. Regionalizacji nie uznają jednak nasi niegdyś najwięksi odbiorcy, w tym Chiny i Rosja.

Eksport na rynki trzecie zajmował znaczną część wysyłanej za granicę wieprzowiny. Michał Koleśnikow, ekspert ds. analiz sektora rolno-spożywczego banku BOŚ, wyliczył na prośbę „Rzeczpospolitej", że tuż przed wybuchem epidemii na rynki trzecie trafiało 39 proc. wysyłanej z Polski...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11252

Wydanie: 11252

Spis treści

Reklama

Zamów abonament