To samo zamówienie, ale kilka dostaw
Gdy w pierwsza w łańcuchu dostaw firma wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, z pominięciem pośrednika, to oba podmioty muszą wykazać transakcję sprzedaży.
W dropshippingu funkcjonującym na zasadzie działalności handlowej sprzedawcy, w zależności od kategorii uczestniczących w transakcji jednostek (krajowe, zagraniczne) oraz ich pozycji w łańcuchu dostaw (faktyczny dostawca, sprzedawca, finalny nabywca towarów),w rozliczeniach VAT może dojść do realizacji obrotu tranzytowego (tj. obrotu towarowego odbywającego się z pominięciem magazynu sprzedawcy/sprzedawców): krajowego, dokonywanego z przedsiębiorcami polskimi (dostawy krajowe) albo zagranicznego – wewnątrzwspólnotowego, dokonywanego z przedsiębiorcami z UE (WNT, WDT) lub transgranicznego, dokonywanego z przedsiębiorcami spoza UE (import, eksport).
Fizycznie jedno przemieszczenie
Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Cechą charakterystyczną tego typu operacji gospodarczej jest jedno fizyczne wydanie towaru i kilka jego dostaw w rozumieniu prawnym. W efekcie, na poszczególnych dostawcach będzie ciążył obowiązek wystawienia faktury i rozliczenia VAT należnego, a nabywcom będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów. Taki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta