Jak identyfikować schemat podatkowy
Raportowaniu mogą podlegać operacje, niekoniecznie powiązane z osiągnięciem korzyści podatkowej.
Od początku roku coraz częściej słyszy się o nowym obowiązku nałożonym na przedsiębiorców oraz ich doradców, tj. obowiązku raportowania schematów podatkowych. Pojęcia takie jak „schematy podatkowe" i „MDR" są już powszechnie znane, istnieje świadomość obowiązku raportowania, jednak problem pojawia się w momencie, kiedy próbujemy odpowiedzieć na pytanie: co tak naprawdę podlega raportowaniu, czym jest schemat podatkowy i jak przedsiębiorca ma ten schemat zidentyfikować? Rozpoczynamy cykl artykułów na temat MDR, w którym odpowiemy na te pytania.
Większości osób schemat podatkowy kojarzy się z działaniem celowym, budową określonej struktury, która wykorzystując luki w prawie podatkowym ma doprowadzić do osiągnięcia korzyści podatkowej. Zdaje się być to prawidłowa interpretacja tego pojęcia. Co do zasady, schemat podatkowy powinien być elementem agresywnej optymalizacji podatkowej. Jak jest w rzeczywistości? Zgodnie z przepisami, schematem podatkowym jest uzgodnienie, które:
a. spełnia kryterium głównej korzyści oraz posiada ogólną cechę rozpoznawczą,
b. posiada szczególną cechę rozpoznawczą lub
c. posiada inną szczególną cechę rozpoznawczą.
Szeroka definicja...
Już na tym etapie należy zauważyć, że zgodnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta