Jaki kurs będzie właściwy przy korekcie
Poprawiając błąd w podstawie opodatkowania na fakturze w euro, w wystawionej fakturze korygującej spółka powinna przyjąć historyczny kurs waluty, zastosowany w pierwotnym dokumencie.
- Spółka wystawia faktury w walutach obcych. Do przeliczenia kwot podstaw opodatkowania oraz kwot podatku należnego stosuje kursy średnie NBP. W praktyce zdarzają się przypadki, gdy w wyniku pomyłki kwota podstawy opodatkowania lub kwota podatku bywa zawyżona albo zaniżona. W konsekwencji, spółka musi wystawić fakturę korygującą. Według jakiego kursu powinna przeliczać dla celów VAT kwoty wynikające z faktur korygujących, wystawianych w celu naprawienia pomyłek? – pyta czytelnik.
Stosownie do art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, w przypadku gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury – podatnik wystawia fakturę korygującą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta