Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piętno dziecka nazisty

27 kwietnia 2019 | Plus Minus | Marek Kozubal
źródło: Rzeczpospolita

Amerykański dziennikarz i pisarz Gerald Posner przeprowadził rozmowy z dziećmi prominentnych nazistów, a także tych, którzy sprzeciwili się władzy Hitlera w Niemczech. Wspólnym mianownikiem wszystkich rozmów jest fakt, że każde dziecko w jakimś stopniu niosło na sobie przez całe życie nazwisko, które kojarzyło się ze zbrodniami.

Tylko jeden rozmówca Posnera, Franz Ludwig von Stauffenberg, mógł czuć się komfortowo w dorosłym życiu. I to pomimo tego, że po skazaniu na śmierć ojca, który zdecydował się przeprowadzić zamach na Hitlera latem 1944 r., jego losy mogły wydawać się niepewne. Naziści odwet skierowali przeciwko rodzinie Stauffenberga, niektórych aresztowali, a nawet skazali na śmierć. Dzieci zamachowca zamknięto w ośrodku w Górach Harzu. Po wojnie ta rodzina była szanowana. Franz Ludwig został deputowanym do Bundestagu, a następnie posłem Parlamentu Europejskiego. Jego brat został generałem w niemieckiej armii.

Jak poradziły sobie z mrocznym dziedzictwem inne dzieci zwolenników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11342

Wydanie: 11342

Zamów abonament