Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sztuczna inteligencja będzie się bała śmierci

27 kwietnia 2019 | Plus Minus | Max Tegmark
źródło: Rzeczpospolita

Ludzka wyjątkowość nie tylko wywoływała w przeszłości problemy, lecz także wydaje się zbędna dla rozkwitu człowieka.

Jeśli jakiś przyszły system sztucznej inteligencji stanie się świadomy, to czego będzie subiektywnie doznawał? (...) Obecnie nie tylko brakuje nam teorii, która odpowiadałaby na to pytanie, ale też nie jesteśmy nawet pewni, czy odpowiedź ta jest logicznie możliwa. Jak w końcu mogłoby brzmieć satysfakcjonujące wyjaśnienie? Jak wytłumaczyć osobie niewidomej, jak wygląda kolor czerwony?

Na szczęście nasza obecna niezdolność do udzielenia pełnej odpowiedzi nie przeszkadza nam w udzieleniu odpowiedzi częściowych. Inteligentni Obcy badający ludzki układ czuciowy prawdopodobnie wywnioskowaliby, że kolorami są qualia (indywidualne przypadki doznania subiektywnego – red.) związane z każdym punktem na dwuwymiarowej powierzchni (nasze pole widzenia), podczas gdy dźwięki nie są odczuwane jako przestrzennie zlokalizowane, a bóle to qualia, które są odczuwane w różnych częściach ciała. Odkrycie, że siatkówki zawierają trzy rodzaje komórek stożkowych czułych na światło, pozwoliłoby im wywnioskować, iż doświadczamy trzech kolorów podstawowych i że wszystkie inne qualia kolorów są wynikiem ich połączenia. Mierząc, jak długo neurony przekazują informacje w mózgu, mogą stwierdzić, że doświadczamy nie więcej niż około dziesięciu świadomych myśli lub percepcji na sekundę i że oglądając filmy w telewizorze z prędkością 24 klatek na sekundę, odbieramy to nie jako sekwencję nieruchomych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11342

Wydanie: 11342

Zamów abonament