Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obrazy, które bolą

18 maja 2019 | Plus Minus | Anna Tatarska
Czwarty reaktor czarnobylskiej elektrowni atomowej zniszczony przez wybuch 26 kwietnia 1986 r.  (zdjęcie wykonane pięć miesięcy po katastrofie)
źródło: BE&W
Czwarty reaktor czarnobylskiej elektrowni atomowej zniszczony przez wybuch 26 kwietnia 1986 r. (zdjęcie wykonane pięć miesięcy po katastrofie)
źródło: BE&W

Odkrywamy, co było przyczyną tamtej tragedii. Kontrola przepływu informacji, egoizm. Ludzka pycha i żądza władzy. Biurokracja, małostkowość, walka o pozycję dla samej pozycji. To przerażająca historia, szczególnie w naszych czasach - mówi Emily Watson, aktorka, odtwórczyni jednej z głównych ról w serialu „Czarnobyl".

Plus Minus: Po czarnobylskiej katastrofie w Polsce wstrzymano wypas bydła, zakazano picia deszczówki, a na zalecenie władz dzieciom podawano nieradioaktywny jod w postaci tzw. płynu Lugola. Co pani utkwiło w głowie z tamtego czasu?

Jeden z moich znajomych studiował lingwistykę i w tamtym czasie akurat przebywał na rocznym stypendium w Kijowie. Pamiętam, że bardzo szybko wrócił do domu. W Wielkiej Brytanii mieliśmy poczucie, że wydarzył się jakiś kataklizm, ale jednocześnie, że to dzieje się gdzieś bardzo, bardzo daleko. Bardzo odczuwalna była różnica między przekazem, jaki docierał do mieszkańców Zachodu, a tym, który trafiał do obywateli ZSRR.

Wydawało mi się, że wiem, co działo się w Czarnobylu. Jednak oglądając serial, zdałam sobie sprawę, że o części wydarzeń nie słyszałam.

Ja podobnie. Na pewno nie zdawałam sobie sprawy, że byliśmy o włos od wielkiej katastrofy. Przekroczenia granicy, zza której nie ma już powrotu. Powstrzymały nas wyłącznie upór i nieustępliwość kilku ludzi, którzy mieli odwagę przeciwstawić się oficjalnym dyrektywom, powiedzieć wprost, że mamy 48 godzin albo wszystko się rozsypie. Ale też to, jak ci ludzie skończyli, jest dla mnie szokujące. Byłam pod ogromnym wrażeniem scenariusza Craiga Mazina, bo jest pełny wspaniałych postaci, bogaty w detale i ambitny – a to ważne i rzadkie. Kiedy coś...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11358

Wydanie: 11358

Zamów abonament