Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żydowska Atlantyda

18 maja 2019 | Plus Minus | Andrzej Brzeziecki
źródło: materiały prasowe

Przedwojenny żydowski Kraków ma swoją bogatą literaturę, turystykę, a nawet coś w rodzaju własnej cepelii, o czym łatwo się przekonać, odwiedzając dzielnicę Kazimierz.

Brakowało jednak dotychczas całościowego ujęcia dziejów tej społeczności w II RP. Na pierwszy rzut oka forma kalendarium może się wydawać mało atrakcyjna – ot, spis dat. A jednak gdy weźmie się pracę prof. Czesława Brzozy – cenionego krakowskiego historyka, dla którego dzieje międzywojnia, a zwłaszcza ówczesnego Krakowa, nie mają tajemnic – trudno się od niej oderwać. Na 800 stronach zgromadzono wydarzenia ważne, tragiczne, błahe i zabawne, a nawet skandaliczne. Wszystkie pokazują, jak bogate było życie żydowskiej społeczności. Wszak liczyła ona około jednej czwartej mieszkańców 200-tysięcznego Krakowa. Ta liczba nie mówi wszystkiego, bowiem Żydzi posiadali prawie wszystkie hurtownie, większość zakładów produkcyjnych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11358

Wydanie: 11358

Zamów abonament