Opłata PCC – kiedy wystąpi i w jaki sposób zapłacić
Zawierając umowy cywilnoprawne zarówno osoba fizyczna nieprowadząca działalności, jak i przedsiębiorca ma obowiązek rozliczenia z tego tytułu podatku od czynności cywilnoprawnych. W niektórych przypadkach można jednak skorzystać ze zwolnienia z jego zapłaty.
Warto więc zapoznać się z zasadami wykazania i opłaty PCC, aby uchronić się przed negatywnymi konsekwencjami ze strony organów skarbowych. Dodatkowo dla podatników, którzy zawierają kilka umów cywilnoprawnych w ciągu miesiąca, od 1 lipca 2019 r. wprowadzone zostanie duże uproszczenie – możliwość złożenia zbiorczej deklaracji PCC.
Kiedy trzeba zapłacić PCC
Zawarcie wielu umów, dotyczących nabycia rzeczy ruchomych bądź praw majątkowych, wiąże się z obowiązkiem zgłoszenia ich zakupu oraz zapłatą podatku od czynności cywilnoprawnych w urzędzie skarbowym. Czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zostały wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Wśród nich znajdują się umowy:
- sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku,
- darowizny – w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy,
- dożywocia,
- o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- ustanowienie hipoteki,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania (w tym nieprawidłowego) oraz odpłatnej służebności,
- depozytu nieprawidłowego,
- spółki.
Zwolnienie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta