Podatek u źródła trzeba zaraportować
Za niezłożenie raportu o schemacie podatkowym płatnikowi grozi kara nawet 21 mln zł.
Wprowadzenie do polskiego prawa przepisów zobowiązujących do raportowania schematów podatkowych wynikało z implementacji dyrektywy Rady UE, której celem jest zapobieganie agresywnej optymalizacji podatkowej. Do 30 kwietnia 2019 r. trwał okres przejściowy, w którym MF nie nakładało kar za brak raportu o schematach podatkowych. Od 1 maja br. kary mogą wynieść nawet 21 mln zł.
Obowiązek raportowania dotyczy wielu transakcji, które nie zawsze stanowią optymalizację podatkową i nie muszą wiązać się z osiągnięciem korzyści przez podatników. Ustawodawca wskazał trzy przypadki powstania schematu podatkowego (MDR), tj. zidentyfikowanie uzgodnienia posiadającego:
1. ogólne cechy rozpoznawcze + spełniające kryterium głównej korzyści,
2. szczególne cechy rozpoznawcze,
3. inne szczególne cechy rozpoznawcze.
Transakcje objęte przepisami WHT
Przypadki, kiedy możemy mieć do czynienia ze schematem podatkowym, ustawodawca rozszerzył o transakcje, w których zastosowanie mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) lub zwolnienia podatkowe przewidziane w ustawodawstwie krajowym. Transakcje te trzeba raportować, jeżeli hipotetyczny podatek, który zostałby pobrany przez płatnika, gdyby nie miały zastosowania UPO lub zwolnienia podatkowe przewidziane w ustawodawstwie krajowym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta