Facebook: pomówienia z Irlandii, wyrok w Polsce
Każdy mieszkaniec UE może być pozwany w Polsce, nawet gdy szkodę wyrządził tylko w Internecie.
To sedno najnowszego wyroku Sądu Najwyższego wyjaśniającego warunki transgranicznego dochodzenia ochrony dóbr osobistych, m.in. przed internetowymi pomówieniem. A nierzadko do niewybrednych pomówień dochodzi właśnie z zagranicy, gdyż ich autorzy sądzą, że są bezkarni, a tak nie jest. Warunkiem jest stwierdzenie poszkodowanego, że doznał w Polsce uszczerbku na czci, a wtedy polski sąd osądzi tylko uszczerbek doznany nad Wisłą.
Sprzeczka o polonijną szkołę
W tym przypadku obie antagonistki mieszkają stale w Irlandii. Marta S., powódka, była dyrektorem polskiej szkoły, a pozwana, Alicja B., przewodniczącą rady rodziców. Do konfliktu doszło na tle rozliczeń finansowych. Pozwana zaczęła zamieszczać w 2012 r. na Facebooku wpisy o rzekomym zdefraudowaniu przez powódkę pieniędzy szkoły, podważając jej kompetencje jako nauczyciela i dyrektora.
Wysyłała też podobne e-maile do różnych instytucji w Polsce, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta