Ochrona prawna może wynikać z utrwalonej praktyki
Stosunkowo niedawno w ordynacji podatkowej pojawiło się nietypowe narzędzie pozwalające uzyskać ochronę prawą. Stosowanie go wymaga jednak zachowania sporej ostrożności.
W poprzednich artykułach z tego cyklu omówione zostały narzędzia, które pozwalają:
∑ uniknąć negatywnych skutków braku konsekwencji organów podatkowych;
∑ odpowiednio zaplanować działania z uwzględnieniem ich skutków podatkowych.
Tym razem opisana zostanie utrwalona praktyka interpretacyjna, która różni się znacznie od opisanych wcześniej:
∑ ogólnych interpretacji podatkowych;
∑ objaśnień podatkowych;
∑ indywidualnych interpretacji podatkowych;
∑ samorządowych interpretacji podatkowych.
Dominujące wyjaśnienia
Przed 1 stycznia 2017 r. interpretacje indywidualne pozwalały uzyskać ochronę prawną tylko osobie, która o nią wystąpiła. Zastosowanie się do wyjaśnień zawartych w cudzych interpretacjach nie zapewniało ochrony prawnej.
Obecnie możliwe jest zyskanie bezpieczeństwa w przypadku zastosowania się do tzw. utrwalonej praktyki interpretacyjnej. Pojęcie to oznacza wyjaśnienia zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dominujące w interpretacjach indywidualnych wydawanych w takich samych stanach faktycznych lub w odniesieniu do takich samych zdarzeń przyszłych oraz w takim samym stanie prawnym, w trakcie okresu rozliczeniowego oraz w okresie 12 miesięcy przed rozpoczęciem tego okresu rozliczeniowego....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta