Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus ma dodatkowe uprawnienia: pominięcie i recharakteryzację transakcji

19 sierpnia 2019 | Podatki i księgowość | Marcin Gawroński 
Adrian Mroziewski

Kontrolujący mogą uznać, że w podobnych warunkach spółki niezależne działające rynkowo dokonałyby innej czynności lub z niej zrezygnowały. Według skarbówki jest to tylko uściślenie przepisów. Dla podatników może oznaczać zwiększenie praw organów.

 

Uprawnienia organów podatkowych dotyczące recharakteryzacji oraz pominięcia transakcji zostały wprowadzone do ustawy o CIT w wyniku ostatniej nowelizacji i obowiązują od 1 stycznia 2019 r. Zgodnie z tymi regulacjami organy podatkowe, określając wysokość dochodu (lub straty) podatnika mogą uznać, że w porównywalnych okolicznościach podmioty niepowiązane oraz kierujące się „racjonalnością ekonomiczną":

∑ zawarłyby inną transakcję lub dokonałyby innej czynności (recharakteryzacja) albo

∑ w ogóle nie zawarłyby danej transakcji kontrolowanej (odmowa rozpoznania transakcji kontrolowanej, stanowiąca pominięcie skutków podatkowych transakcji).

Pojawiają się pytania

W związku z tym, że omawiane przepisy dopiero niedawno weszły w życie, po stronie podatników mogą pojawić się obawy dotyczące podejścia organów podatkowych co do możliwości jakie dają nowe regulacje. Wątpliwości te mogą dotyczyć m.in. następujących kwestii:

∑ kiedy dokładnie organy podatkowe mogą zastosować omawiane instrumenty, tj. czy są to mechanizmy „wyjątkowe", które organy podatkowe mogą wykorzystać dopiero po przeprowadzeniu dokładnej analizy badanej transakcji (tj. analizy obejmującej określenia tzw. substancji badanej transakcji oraz analizy pełnionych funkcji, zaangażowanych aktywów oraz ponoszonych ryzyk przez strony...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11435

Wydanie: 11435

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament