Biała lista budzi wątpliwości
Niesprawdzenie przez przedsiębiorcę kontrahenta to dla fiskusa silny argument odmowy zwrotu podatku od towarów i usług.
Ustawą z 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zmodyfikowano przepisy dotyczące wykazu podmiotów prowadzonego przez szefa KAS, a także wprowadzono pewne nowe regulacje. Część z nich weszłą w życie od 1 września br., a kolejne będą obowiązywały od stycznia 2020 roku. Celem zmian jest utworzenie jednej bazy zawierającej wszystkie informacje o statusie podatników VAT, co ma ułatwić proces weryfikacji danych o podmiotach zawartych w tym wykazie przez kontrahentów i prześledzenia całej historii rejestracji podmiotu dla celów VAT. Weryfikacja ma na celu zminimalizowanie ryzyka nieświadomego uczestnictwa w nierzetelnych transakcjach.
Nowelizacja od września
Od 1 września obowiązuje znowelizowany art. 96b ustawy o VAT dotyczący wykazu podatników. Po zmianie wykaz został rozszerzony o podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni i zwolnieni oraz o informacje o numerach rachunków bankowych tych podmiotów. Dotychczas wykaz obejmował m.in. podmioty, w odniesieniu do których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji albo które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT oraz których rejestracja została przywrócona wraz z podstawą prawną rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta