Programista może zapłacić tylko 5 proc. PIT
Informatycy mogą być uprawnieni do skorzystania z IP Box z tytułu zbycia praw autorskich do wytworzonego przez nich w ramach prowadzonej działalności badawczo – rozwojowej programu komputerowego. Powinni jednak zachować przy tym szczególną ostrożność.
Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 4 lipca 2019 r. (0113-KDIPT2-1.4011.243.2019.1.BO).
Informatyk (wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą, w ramach której sprzedaje innym podmiotom stworzone przez siebie programy do przetwarzania dużej ilości danych. Wskazał, że stworzone przez niego programy komputerowe są utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Wnioskodawca chciał wiedzieć czy uzyskiwane przez niego dochody ze zbycia praw autorskich do tworzonego przez niego oprogramowania mogą być opodatkowane 5-proc. stawką PIT.
Organ podatkowy przyznał rację informatykowi i uznał, że wnioskodawca może skorzystać z IP Box.
komentarz eksperta
Hubert Gregorski, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC
Komentowana interpretacja indywidualna jest jedną z kilku wydanych w ostatnim czasie interpretacji dotyczących możliwości skorzystania z preferencyjnej stawki podatku w ramach IP Box przez programistę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, współpracującego z kontrahentem (tj. w tym przypadku ze spółką kapitałową) na zasadzie B2B (zob. np. interpretację z 8 lipca 2019 r., 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR czy interpretację z 4 lipca 2019 r., 0113-KDIPT2-1.4011.243.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta