Katolicki inaczej?
Papież Franciszek przeprowadza rewolucję, w wyniku której katolików czekają dekady sporów o doktrynę i kształt kościelnych instytucji. Choć reformy budzą opór, pytaniem nie jest to, czy je przeprowadzać, bo przecież zmiany są dla Kościoła czymś normalnym, ale jak, reformując, zachować to, co specyficznie katolickie. To, z czego zrezygnować nie wolno.
Za kilka tygodni, na początku adwentu, w Niemczech rozpoczynają się dwuletnie dyskusje z udziałem biskupów i świeckich zwane drogą synodalną. Papież Franciszek przystał na ich przeprowadzenie, mimo iż z Watykanu dochodzą niekiedy głosy krytyki. Skąd krytyka? Otóż stąd, że niemieccy hierarchowie, duchowni i teolodzy, a także przedstawiciele organizacji świeckich, zamierzają się zająć nie tylko strukturami kościelnej władzy, rolą świeckich, ale także celibatem, a nawet rewizją dotychczasowej katolickiej moralności seksualnej. I nikt nie ukrywa, że celem nie jest szukanie nowych metod głoszenia starej doktryny, ale jej odrzucenie i zastąpienie nową, lepszą, zgodną z duchem czasów.
Zakres proponowanych zmian jest o wiele szerszy niż to, co znaleźć można w dokumencie podsumowującym niedawno zakończony w Watykanie synod, który poświęcony był problemom Amazonii. A już ten wydał się wielu rewolucyjny.
Doktryny dla każdego
Czas pożegnać się ze złudzeniami, że gwałtowne zmiany nie dojdą do skutku, „bo przecież papież się na to nie zgodzi". Otóż nie tylko się zgodzi, ale już się zgodził. Co więcej, rewolucyjna zmiana oblicza Kościoła to główny cel tego pontyfikatu.
Kolejne synody tylko to potwierdzają. Dwa pierwsze, dotyczące małżeństwa i rodziny, doprowadziły do akceptacji komunii świętej dla rozwodników w ponownych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta