Ulga na złe długi teraz także w PIT i CIT
Od 1 stycznia w ustawach o podatkach dochodowych obowiązuje nowa instytucja, wzorowana na przepisach o VAT, która ma wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości przedsiębiorców borykających się z nierzetelnymi dłużnikami.
Wierzyciele byli dotychczas poszkodowani działaniami nierzetelnych dłużników w dwojaki sposób, tj. raz poprzez nieotrzymanie w terminie należnego wynagrodzenia, a drugi raz poprzez konieczność zapłaty podatku dochodowego od dochodów „wirtualnych" (opodatkowanych na bazie memoriału). Przepisy były przy tym skonstruowane w taki sposób, że nie zmuszały dłużnika do pomniejszenia kosztów podatkowych pomimo braku zapłaty, co mogło się wydawać oczywistą niesprawiedliwością.
Pomimo, jak się wydaje, słusznego kierunku, w którym poszedł polski ustawodawca, nowe przepisy spotykają się z liczną krytyką. Co ciekawe, nawet samo Ministerstwo Finansów w toku konsultacji publicznych postulowało, aby usunąć przepisy o uldze na złe długi z ustaw podatkowych, argumentując, że: „(...) fakt korekty strony przychodowej o kwoty wynikające z niezapłaconych faktur nie spowoduje zwiększenia skłonności podatnika do terminowego regulowania długów, gdyż częstą przyczyną nieregulowania długów nie jest dominacja rynkowa, ale brak płynności finansowej. Zwraca się również uwagę, iż jednym z głównych celów realizowanych w roku 2018 przez ministra finansów jest tzw. polityka »3P« w prawie podatkowym, czyli przejrzystość, prostota i przyjazność systemu podatkowego. Stanowi ona wyraz odchodzenia od etapu intensywnego uszczelniania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta