Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwolnienie dłużnika z odsetek ma swoje konsekwencje w CIT

20 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Kamil Jagodziński

Według organów podatkowych, każda umorzona wierzytelność, także ta 
o charakterze odsetkowym, powoduje powstanie przychodu po stronie dłużnika.

Częstym zjawiskiem we współczesnych kontaktach gospodarczych jest nieterminowe regulowanie należności przez jedną ze stron transakcji. W następstwie takiego działania, po stronie dłużnika – oprócz konieczności uregulowania zobowiązania – powstaje obowiązek zapłaty odsetek od zaległości w płatności. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wierzyciele decydują się na zwolnienie swoich kontrahentów z konieczności ich zapłaty. Czy taka czynność wywołuje skutki podatkowe po stronie dłużnika? Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych – tak.

Definicje w prawie cywilnym

Na potrzeby interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania umorzonych należności o charakterze odsetkowym, niezbędne jest odwołanie się do definicji zawartych w prawie cywilnym. To kodeks cywilny (dalej: k.c.) zawiera regulacje normujące kwestie związane z  odsetkami od nieterminowych płatności, a także zwolnieniem dłużnika z długu. Zgodnie z art. 481 § 1 k.c., jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, to wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia, chociażby nie poniósł żadnej szkody i chociażby opóźnienie było następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi. Z kolei, przepis art. 508 k.c. pozwala wierzycielowi na zwolnienie dłużnika z długu. Na skutek zgodnego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11561

Wydanie: 11561

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament