Podatkowe zmiany przyniosły ogrom pracy księgowym
Nie boimy się nowych przepisów. Ale nie podoba nam się, że są niejasne i powodują mnóstwo problemów. Najlepszym przykładem są biała lista i split payment. Ministerstwo Finansów nie przewidziało do końca skutków tych zmian – mówi Cezary Szymaś ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
Kilka dni temu opisaliśmy w „Rzeczpospolitej" instrukcję przygotowaną dla klientów przez jedną z kancelarii podatkowych. Są w niej wymienione czynności, które trzeba wykonać przed zaksięgowaniem faktury. Jest ich szesnaście. Nie przesadzili?
Nie. To już nie te czasy, że wystarczyło sprawdzić, czy wydatek jest związany z działalnością gospodarczą. Teraz każdą fakturę trzeba przed zaksięgowaniem obejrzeć ze wszystkich stron. I wykonać wiele dodatkowych czynności.
To zasługa ostatnich zmian w podatkach?
W ostatnich miesiącach ustawodawca zasypał przedsiębiorców zmianami. Nie ukrywam, że dotyka to zwłaszcza księgowych. Obowiązków przybywa i będzie przybywać. Nie dziwię się więc, że powstają kilkunastopunktowe instrukcje wskazujące, co należy zrobić przed zaksięgowaniem faktury. Ale nie liczba zmian jest główną bolączką księgowych. Najgorsze, że nowe przepisy są niejasne i powodują mnóstwo problemów.
Na lidera przepisów powodujących mnóstwo problemów typuję białą listę. Zgadza się pan?
Zgadzam. Biała lista, czyli wykaz podatników VAT, zapowiadała się bardzo niewinnie: po prostu narzędzie do sprawdzania kontrahentów. Mam jednak wrażenie, że niejednoznaczne przepisy i straszenie sankcjami przez Ministerstwo Finansów doprowadziły do jakiejś zbiorowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta