Rządzić nami będą algorytmy
Gdyby Karol Marks dzisiaj żył, byłby zadowolony. Przechodzimy od demokracji i kapitalizmu do algokracji. Demokracja zanika – mówi prof. Krzysztof Rybiński, ekonomista, specjalista od nowych technologii, były wiceprezes NBP.
Co obecnie robi największy pesymista wśród polskich ekonomistów?
Co do polityków, z pewnością byłem wielkim pesymistą. Co do aspektów gospodarczych bywało różnie, w końcu to ja wymyśliłem mem „złota polska dekada". Ostatnie kilka lat spędziłem w Kazachstanie, zarządzając największą uczelnią ekonomiczną jako jej rektor. Obecnie odsuwam się od zawodu ekonomisty, zajmuję się coraz bardziej data science, uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją.
Pana wypowiedzi sprzed dziesięciu lat były bardzo pesymistyczne. Stał pan na czele funduszu, który kierował się wiarą, że strefa euro nie przetrwa. Zmieniło się pana podejście?
Strefa euro przetrwała, chociaż coraz więcej osób ostrzega, że narastają niepokojące bańki na rynkach aktywów i to się dobrze nie skończy w długim okresie. Okazało się, że odporność sterowanej przez banki centralne gospodarki jest dużo większa, niż wówczas oczekiwałem. Świat ma się dzisiaj znacznie lepiej niż dziesięć lat temu.
Kryzys zasypano wówczas pieniędzmi.
To był wręcz potop.
Możemy się czegoś nauczyć od Kazachstanu, w którym spędził pan trzy lata?
Od nich można się nauczyć, jak się zgodnie żyje w społeczności. Rodzina jest bardzo silna. W Kazachstanie nie ma domów starców....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta