Wypłaty na rzecz spółki europejskiej z podatkiem u źródła
Spółkę europejską traktuje się w każdym kraju UE tak jak spółkę akcyjną utworzoną zgodnie z prawem państwa członkowskiego, w którym ma ona swoją statutową siedzibę.
Spółka europejska nie należy do często spotykanych form prawnych. Podstawy jej działania zostały określone na szczeblu Unii Europejskiej, a nie w prawie lokalnym poszczególnych państw członkowskich. Z tych powodów polscy płatnicy, analizując obowiązek poboru podatku u źródła w przypadku wypłat do tego typu podmiotu, mogą mieć uzasadnione wątpliwości co do właściwego sposobu postępowania.
Spółka europejska to spółka kapitałowa mogąca prowadzić działalność gospodarczą pod jedną nazwą w całej Unii Europejskiej – na podstawie jednego zbioru przepisów, jakim jest rozporządzenie 2157/2001/WE z 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej oraz dyrektywa 2001/86/WE z 8 października 2001 r. uzupełniająca statut spółki europejskiej w odniesieniu do zaangażowania pracowników.
Spółka europejska podlega rejestracji w kraju jej siedziby statutowej, we właściwym rejestrze państwa członkowskiego. Przykładowo, w Polsce jest to rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestrację spółki europejskiej ogłasza się także w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej po wcześniejszym opublikowaniu ogłoszenia w publikatorze krajowym (np. dla spółek z siedzibą na terenie Polski byłby to Monitor Sądowy i Gospodarczy).
Co wynika z unijnego rozporządzenia
Wskazane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta