Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy korzystać z przepisów dotyczących safe harbour

20 stycznia 2020 | Podatki i księgowość | Agnieszka 
Krzyżaniak 
Anna Hornowska

Zastosowanie regulacji o bezpiecznej przystani skutkuje przede wszystkim uznaniem ceny za rynkową, a tym samym odstąpieniem przez organ od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości jego wynagrodzenia. Agnieszka Krzyżaniak 
Anna Hornowska

 

Instytucja safe harbour (bezpieczna przystań) jest nowym rozwiązaniem w przepisach polskiego prawa podatkowego, gdyż została do nich wprowadzona od 1 stycznia 2019 r. Jest jednak obecna i powszechnie stosowana w innych krajach, np. Europy Zachodniej. Mechanizm ten jest dostępny wyłącznie dla wybranych kategorii transakcji, po spełnieniu warunków określonych w przepisach.

Celem regulacji jest zagwarantowanie, że organ podatkowy odstąpi od określenia wysokości dochodu albo straty podatkowej danego podatnika w zakresie wysokości jego wynagrodzenia w transakcjach z podmiotami powiązanymi, po spełnieniu przez podatnika określonych warunków dla tych transakcji. Rozwiązanie safe harbour ma więc na celu umożliwienie podatnikom stosowania uproszczonych zasad w zakresie rozliczeń w odniesieniu do pewnych kategorii usług. Podatnicy, stosujący regulacje safe harbour, z jednej strony są chronieni przed kwestionowaniem przez organ podatkowy ceny stosowanej w transakcjach z podmiotami powiązanymi, z drugiej strony zostają zwolnieni z obowiązku przedstawienia w dokumentacji cen transferowych analizy porównawczej uzasadniającej rynkowość.

Rozwiązanie safe harbour w polskich przepisach przewidziane jest dla dwóch rodzajów transakcji, tj. usług o niskiej wartości dodanej oraz pożyczek (w tym także kredytów oraz emisji obligacji).

I. Usługi o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11561

Wydanie: 11561

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament