Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Badania profilaktyczne przez Skype lub telefon

26 marca 2020 | Kadry i Płace | Maciej Mazurek

Lekarz może przeprowadzić badanie pracownika za pośrednictwem systemu teleinformatycznego lub systemu łączności. Może przy tym bazować na jego aktualnych wynikach badań.

Istotnym problemem dla wielu pracodawców i pracowników w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 stają się badania lekarskie tych ostatnich: wstępne, okresowe i kontrolne. Konsultanci wojewódzkich ośrodków medycyny pracy zalecili zaprzestanie wykonywania badań profilaktycznych. Generalny Inspektor Pracy wydał komunikat, z którego wynika, że możliwe jest zawieszenie badań okresowych (GIP-GNN.50.2.2020.1), ale już nie wstępnych i kontrolnych. Na problem zwrócił uwagę również Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się do ministra zdrowia o wprowadzenie przepisów zawieszających obowiązek badań okresowych i kontrolnych pracownika (znak pisma III.7050.2.2020.LN).

Także na odległość

W oczekiwaniu na ewentualne akty legislacyjne wydaje się, że rozwiązanie tego problemu znajduje się w przepisach ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (tekst jedn. DzU z 2019 r., poz. 537 ze zm.). W myśl art. 2 ust. 1 tej ustawy „wykonywanie zawodu lekarza polega na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11618

Wydanie: 11618

Spis treści

Reklama

Ściągawka przedsiębiorcy

Nieprzypisane

Zamów abonament