500+ jest jak dochód gwarantowany, teraz nie można z niego rezygnować
Warto poświęcić tzw. trzynastki emerytalne, żeby w budżecie było więcej na pomoc dla firm i pracowników dotkniętych kryzysem. Ale program 500+ jest dziś potrzebny – ocenia dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Czy można jeszcze liczyć na to, że szok gospodarczy spowodowany epidemią koronawirusa będzie krótkotrwały i uda się nam uniknąć pierwszej od 1991 r. recesji, rozumianej jako spadek PKB w całym roku?
Trzeba się przygotowywać na różne scenariusze, w tym na scenariusz recesji. Jeden z banków prognozuje spadek PKB Polski w 2020 r. o 3,5 proc., ale są też prognozy wzrostu o około 1,5 proc. Takie jest spektrum możliwości. Wszystko będzie zależało od tego, jak długo gospodarka będzie zamknięta. Robert Barro (ekonomista z Uniwersytetu Harvarda – red.) postawił niedawno tezę, że bardzo długie zamknięcie gospodarki może się okazać bardziej kosztowne niż jej otwarcie, zanim epidemia zostanie całkowicie wygaszona. Poruszamy się w ramach pewnego trójkąta wyznaczonego przez bezpieczeństwo zdrowotne, bezpieczeństwo ekonomiczne i bezpieczeństwo finansów publicznych. Żadnego z wierzchołków nie możemy naruszyć. Jeśli naruszymy bezpieczeństwo ekonomiczne, nie będziemy mieć pieniędzy na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego.
W jakim stopniu to, który scenariusz się rozegra, będzie zależało od reakcji władz?
Kryzys ma kilka warstw. Po pierwsze, pozrywane są łańcuchy dostaw, brakuje pewnych komponentów, surowców itp. Po drugie, zamknięte są szkoły, część firm zawiesza działalność, pracownicy są na kwarantannach. To są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta