Porozumienie na czas kryzysu ograniczy koszty płacy
Zła kondycja finansowa firmy uzasadnia zawarcie porozumień o obniżeniu pensji czy zawieszeniu wypłaty zmiennych składników wynagrodzenia. Ocena kondycji pracodawcy nie podlega przy tym kontroli sądu. PIOTR LEWANDOWSKI radca prawny, starszy prawnik w kancelarii Raczkowski sp.k. ANNA BOGUSKA radca prawny, prawnik w kancelarii Raczkowski sp. k.
Przez koronawirus wiele firm boryka lub będzie borykało się z problemami finansowymi. Pomocy w przetrwaniu przejściowych trudności można upatrywać w art. 81 kodeksu pracy, który reguluje zasady ustalania wynagrodzenia pracowników za czas niewykonywania pracy wskutek przestoju. Jednak w dłuższej perspektywie czasowej to rozwiązanie może nie wystarczyć przedsiębiorcom, którym trudno będzie znaleźć środki na wynagrodzenia.
Odpowiedzią na te wyzwania ma być pakiet antykryzysowy. Jednak niezależnie od planowanych rozwiązań, kodeks pracy zapewnia dodatkowe instrumenty, z których można skorzystać, aby przetrwać niesprzyjające okoliczności biznesowe, próbując przy tym utrzymać miejsca pracy. Pracodawcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą zawrzeć ze związkami zawodowymi (w ich braku – z przedstawicielami pracowników) odpowiednie porozumienia umożliwiające zawieszenie stosowania niektórych przepisów prawa pracy lub postanowień umownych.
Wynagrodzenie za przestój...
Stopień złagodzenia skutków nieświadczenia pracy przez pracowników w trakcie przestoju zależy od obowiązujących w firmie zasad wynagradzania. Zgodnie z art. 81 § 1 k.p., jeśli pracownik doznał przeszkód w wykonywaniu pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy, za czas gotowości do pracy przysługuje mu wynagrodzenie wynikające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta