Pytania bez odpowiedzi
Henryka Bochniarz Szkoda byłoby zmarnować ten kryzys. Jak każdy, może i powinien być szansą budowy czegoś na miarę starych i nowych wyzwań.
Mimo odmrażania gospodarki nadal żyjemy w ogromnej niepewności. Jak podaje WHO, dwa razy więcej państw notuje wzrost zachorowań na Covid-19 niż spadek. W Polsce mamy dwukrotnie więcej nowych przypadków niż w poprzednich tygodniach. Nie wiemy, czy będzie druga fala zakażeń. Nie wiemy, czy zachorowanie zwiększa odporność. Nie wiemy, kiedy będzie szczepionka. Jedno, co wiemy, to, że pandemia trwale zmienia nasze życie społeczne, polityczne i gospodarcze.
Rynek pracy
Zdalna praca nagle stała się zbawieniem dla rynku pracy. Nastąpiła rewolucja! Według danych OECD w Grecji i Hiszpanii ok. 30 proc. pracy może być wykonywane zdalnie, w Wielkiej Brytanii i USA – ponad 40 proc. Twitter pozwoli na to całej załodze, Facebook połowie. W Polsce 80 proc. respondentów stanowczo opowiada się za takim modelem pracy, jeśli tylko to możliwe, choć większość wybrałaby model hybrydowy.
Doświadczenia pracy zdalnej są dobre i złe. Te na plus to: zdecydowanie większa efektywność, możliwość elastycznego zarządzania czasem, ograniczenie dojazdów, zmniejszenie kosztów pracy, dyscyplina spotkań, ich konkluzywność. Na minus: mniejsza kontrola pracowników, gorszy start dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta