Strasburg zaczyna grać
Młyny sprawiedliwości mielą powoli.
W ostatnich miesiącach Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował Rządowi RP kilka istotnych spraw dotyczących zmian w sądownictwie. Wyroki mogą powstrzymać podważanie niezależności sądownictwa i uzupełniać działania Unii Europejskiej.
Europejski Trybunał Praw Człowieka jest uznawany za perłę w koronie systemu Rady Europy. Pozwala każdemu z 850 mln mieszkańców 47 państw członkowskich skarżyć się na naruszenie ich praw. Obywatele polscy wielokrotnie z tej możliwości korzystali, a ETPCz często przyznawał im rację, zmuszał władze do wypłaty zadośćuczynień i podejmowania innych środków naprawczych. Dał impuls do istotnych zmian systemowych w polskim prawie (np. odpowiedzialność za mienie zabużańskie czy ograniczanie ciasnoty w więzieniach czy skarga na przewlekłość postępowania).
Po komunikacji publiczny spór
W ciągu ostatnich pięciu lat ETPCz w większości poważnych spraw w zasadzie milczał. Nawet jeśli sprawą się porządnie zajął, jak np. problemem ekshumacji smoleńskich (Solska i Rybicka przeciwko Polsce, skargi nr 30491/17 i 31083/17), to już po fakcie, kiedy protestujące rodziny swoje odcierpiały. W Polsce w tym czasie następowały zmiany prawne wręcz rewolucyjne, ETPCz zasadniczo milczał. Pierwsze zakomunikowane sprawy sądownictwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta