Cel zmian jest znany. Pytania dotyczą tego, jak go osiągniemy
Przed polską energetyką jest sporo wyzwań. Sektor czekają m.in. działania związane z ochroną środowiska i klimatu, a także – z dzisiejszej perspektywy nieuchronne – odchodzenie od węgla w kierunku odnawialnych źródeł. Partnerem debaty jest Towarowa Giełda Energii
O tym, jak będą przebiegać zmiany w polskiej energetyce, jakie obszary obejmą i w jakim czasie nastąpią, rozmawiali eksperci podczas zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" debaty „Transformacja energetyczna – wyzwania dla krajowego rynku energii".
Zmiany na horyzoncie
W jakim miejscu jest dziś energetyka? Eksperci byli zgodni, że jesteśmy u progu zmian – jak podkreślali – bardzo dynamicznych.
Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, uważa, że Polskę czeka przeformułowanie polityki energetycznej.
– Widzimy bardzo szybki wzrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice, rozwinęliśmy do pewnego poziomu energetykę wiatrową i dalsze inwestycje czekają ze względu na brak jasnej ścieżki rozwoju – mówiła Joanna Maćkowiak-Pandera. – Co więcej, zmiany przyspieszają ze względu na pandemię, która obniżyła zapotrzebowanie na energię o 7–8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. A to powoduje szybsze wypychanie z systemu energetycznego jednostek najstarszych, węglowych. Z drugiej strony sektor górniczy przechodzi kryzys związany z kosztami wydobycia i skutkami pandemii. Widzimy szybki wzrost importu energii elektrycznej. To wszystko powoduje, że presja na zmiany w energetyce znacząco wzrosła – podkreśliła.
Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), uważa, że jeśli chodzi o obszar regulacji, to na poziomie unijnym sektor jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta