Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cel zmian jest znany. Pytania dotyczą tego, jak go osiągniemy

07 lipca 2020 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Eksperci debatowali nad zmianami czekającymi cały sektor energetyczny w Polsce
źródło: materiały prasowe
Eksperci debatowali nad zmianami czekającymi cały sektor energetyczny w Polsce

Przed polską energetyką jest sporo wyzwań. Sektor czekają m.in. działania związane z ochroną środowiska i klimatu, a także – z dzisiejszej perspektywy nieuchronne – odchodzenie od węgla w kierunku odnawialnych źródeł. Partnerem debaty jest Towarowa Giełda Energii

 

O tym, jak będą przebiegać zmiany w polskiej energetyce, jakie obszary obejmą i w jakim czasie nastąpią, rozmawiali eksperci podczas zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" debaty „Transformacja energetyczna – wyzwania dla krajowego rynku energii".

Zmiany na horyzoncie

W jakim miejscu jest dziś energetyka? Eksperci byli zgodni, że jesteśmy u progu zmian – jak podkreślali – bardzo dynamicznych.

Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii, uważa, że Polskę czeka przeformułowanie polityki energetycznej.

– Widzimy bardzo szybki wzrost mocy zainstalowanej w fotowoltaice, rozwinęliśmy do pewnego poziomu energetykę wiatrową i dalsze inwestycje czekają ze względu na brak jasnej ścieżki rozwoju – mówiła Joanna Maćkowiak-Pandera. – Co więcej, zmiany przyspieszają ze względu na pandemię, która obniżyła zapotrzebowanie na energię o 7–8 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. A to powoduje szybsze wypychanie z systemu energetycznego jednostek najstarszych, węglowych. Z drugiej strony sektor górniczy przechodzi kryzys związany z kosztami wydobycia i skutkami pandemii. Widzimy szybki wzrost importu energii elektrycznej. To wszystko powoduje, że presja na zmiany w energetyce znacząco wzrosła – podkreśliła.

Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), uważa, że jeśli chodzi o obszar regulacji, to na poziomie unijnym sektor jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11703

Wydanie: 11703

Spis treści

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament