Jednorazowa szansa
Niepowodzenie uproszczonej restrukturyzacji może skierować dłużników na skomplikowanemtory pozostałych procedur restrukturyzacyjnych albo upadłościowych.
Nowa procedura restrukturyzacyjna umożliwia od 24 czerwca pprzeprowadzenie sprawnego oddłużenia bez nadmiernej ingerencji sądu.
Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne odwołuje się do postępowania o zatwierdzenie układu („PZU") uregulowanego w prawie restrukturyzacyjnym, z istotnymi modyfikacjami wynikającymi z przepisów art. 15–25 ustawy z 19 czerwca 2020 r. (tzw. tarcza 4.0). Tak jak w dotychczasowym PZU, dłużnik z pomocą doradcy restrukturyzacyjnego przedstawia wierzycielom propozycje układowe, zbiera od nich głosy i dopiero na koniec występuje do sądu o zatwierdzenie przegłosowanego układu.
Otwarcie i jego skutki
Postępowanie otwiera obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ze wskazaniem danych dłużnika, dnia układowego oraz nadzorcy układu. Dłużnik przygotowuje i przekazuje wybranemu nadzorcy układu propozycje układowe, spis wierzytelności oraz spis wierzytelności spornych. Należy oczekiwać, że będzie współpracował z nadzorcą układu w ich przygotowaniu.
Zaletą uproszczonej restrukturyzacji jest dalekosiężna ochrona przed egzekucją sądową inicjowaną zarówno przez wierzycieli niezabezpieczonych, jak i zabezpieczonych na majątku dłużnika. Od dnia obwieszczenia o otwarciu uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego do dnia jego zakończenia lub umorzenia dotychczasowe postępowania egzekucyjne zostają zawieszone z mocy prawa, a nowe nie mogą być wszczęte. W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta