Kevin nigdy nie jest sam w domu
Spaceruj po lesie. Włóż ręce do ziemi i urządzaj ogród. Tam jest pełno życia. Włóż ręce do sfermentowanego jedzenia i wystaw się również na to życie. To są dobre, przyjazne organizmy, choć znajdujemy też takie, które są dla nas wrogie - mówi Rob Dunn, biolog.
Plus Minus: Gdy mówimy o ekosystemie, mamy na myśli las, morze czy rzekę, tymczasem pan wskazuje nasze domy. Jak bogaty jest to ekosystem?
W przeciętnym domu lub mieszkaniu mieszkają tysiące gatunków. Łącznie, wszystkie domy na całym świecie są zasiedlone przez setki tysięcy gatunków. Jest to nędzny biom w porównaniu z – powiedzmy – lasem deszczowym, a jednak o wiele bardziej zróżnicowany, niż możemy sobie wyobrazić. Kiedy się budzimy i głęboko oddychamy, wprowadzamy do naszych płuc powietrze wypełnione różnymi stworzeniami. Gdy usiądziemy, nieważne gdzie, jesteśmy otoczeni przez cyrk unoszących się w powietrzu, skaczących, wijących się gatunków. Kiedy zaczęliśmy badać życie w naszych domach w sposób, w jaki można byłoby dokonywać inwentarza lasu deszczowego albo sawanny, byliśmy zaskoczeni. Spodziewaliśmy się znaleźć setki gatunków, a natknęliśmy się na ponad 200 tysięcy.
Czy możemy uznać, że jest to pełen ekosystem z jego strukturą, powiązaniami, niszami ekologicznymi?
Dobre pytanie. Niektóre gatunki specjalizują się w żerowaniu na ziarnach zbóż. Są to na przykład mole spożywcze, ale także bakterie i drożdże, które powodują, że chleb na zakwasie rośnie. Inne gatunki żyją z rozpadających się ciał, zjadają martwe komórki skóry i inne kawałki ciała, które nam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta