Z odwagą i z różańcem
Józefa Broda z Jędrzejewskich. Odnawiamy dzisiaj pamięć o kobietach stulecia, o „siłaczkach" i społeczniczkach, bohaterkach powstań i uczonych. Mało kto jednak pamięta o heroizmie takich kobiet jak babcia Józefa.
Urodziła się 10 listopada 1888 roku we wsi Błonie koło Lubienia, na Kujawach. Kilku lat później Józef i Domicella z Kaniewskich, jej rodzice, zakupili spore gospodarstwo w Śmiłowicach. Odtąd aż po dzień dzisiejszy Śmiłowice, stara, królewska wieś, pamiętająca jeszcze czasy urodzonego w niedalekim Kowalu Kazimierza Wielkiego, stanowią gniazdo rodzinne Jędrzejewskich.
Władysław Grabski w „Historii Towarzystwa Rolniczego" opowiada, że w połowie XIX wieku gospodarz Lewandowski w Śmiłowicach posiadał 21 mórg gruntów ornych, stosował trójpolówkę, uprawiał dwie morgi koniczyny i morgę buraków pastewnych, a także hodował cztery krowy i dwa woły. Może to od Lewandowskiego pradziadek Józef zakupił gospodarstwo?
Dzisiaj gdzieś w połowie drogi między śmiłowickim kościołem a cmentarzem wznosi się trochę podobny do toskańskich dom Jędrzejewskich, a w głębi dawnego podwórza – imponujący, przeszklony kompleks biur i pomieszczeń do sortowania i przechowywania owoców: jabłek, gruszek, śliw.
Michał
Józefa wyrosła na wysoką, ładną dziewczynę o wyrazistych rysach. A ponieważ w domu Jędrzejewskich panowało zdecydowanie „przeludnienie", szybko, bo już w 1906 roku, ledwie 18-letnia, została wydana za 33-letniego wdowca z pobliskich Bogusławic – Michała Bazelę. W tej samej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta