Brak rejestracji zbywcy nie wpływa na odliczenie VAT przez nabywcę
Zarejestrowanie się przedsiębiorcy dla celów podatku od towarów i usług jest czynnością techniczną, a więc nie jest bezwzględnie wymagane dla zaistnienia czynności opodatkowanej.
Możliwości weryfikacji klienta dla celów zarówno podatkowych, jak i biznesowych jest mnóstwo. W wyniku takiej weryfikacji może się okazać, że kontrahent nie został zarejestrowany do celów podatku od towarów i usług, gdyż przykładowo oczekuje na rejestrację. Należy się więc zastanowić czy w takim przypadku, jeżeli kontrahent wystawi fakturę nie będąc podatnikiem VAT, nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Prawo do obniżenia
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje (z pewnymi zastrzeżeniami) prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Kwotę podatku naliczonego stanowi zasadniczo suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług lub uiszczenia całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Konstrukcja systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta