Konwencja w duchu neomarksizmu
Nie podważamy celu tego dokumentu, ale zawarte w nim rozwiązania. Bo mówi on, że źródło przemocy tkwi w kulturze i zobowiązuje państwa do wykorzenienia tradycyjnych ról społeczno-kulturowych – przekonuje Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris.
Instytut Ordo Iuris chce wypowiedzenia konwencji stambulskiej o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Organizacje pomagające ofiarom przemocy uważają, że jest przydatna. Czy to nie wystarczy, by ją zachować?
Ordo Iuris konsekwentnie pomaga ofiarom przemocy. Nie można postawić tezy, że wszystkie organizacje tę konwencję popierają. Choćby środowisko Caritasu wspiera ofiary przemocy i odcina się od zawartego w konwencji paradygmatu. Dokument ten utrudnia właściwe skonstruowanie systemu przeciwdziałania przemocy. Wbrew jego założeniom rzeczywiste jej przyczyny to nie tradycja, ale m.in. uzależnienie od alkoholu oraz seksualizacja wizerunku kobiety w mediach.
Czyli Ordo Iuris reaguje także na przemoc wobec kobiet?
Tak, choć to tylko jeden z obszarów udzielanej przez nas pomocy prawnej. Właśnie przygotowujemy poradnik dla ofiar przemocy domowej. Umieścimy w nim praktyczne informacje o istniejących środkach prawnych, które przysługują ofiarom....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta