Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dogmat strachem podszyty

04 sierpnia 2020 | Rzecz o prawie | Andrzej Bryk

Czy unijny projekt podtrzyma lojalność obywateli?

Po referendum w 2016 r. Wielka Brytania wyszła z Unii. Dla Polski to niekorzystne. Niemcy pozbawione przeciwwagi dla ich projektu dominacji w Unii mogą znowu przestać myśleć racjonalnie. Czyni to ponownie Europe Środkowo-Wschodnią ziemią niczyją.

Zimna wojna domowa

Brytyjczycy wyszli z powodów suwerenistycznych, a nie kulturowo-aksjologicznych. Upokorzeni głównie niekontrolowaną imigracją i rozszerzającą się, pozatraktatową jurysdykcją TSUE i ETPCz, chcą zachować sterowność polityczną wobec nieprzejrzystych mechanizmów Unii, choć brexit może uruchomić separatyzmy Szkocji i Irlandii Północnej. Społecznie brexit był głównie wynikiem podziału samej Anglii z Londynem jako prounijną „fortecą" w konflikcie z biedniejszą, antyunijną jej częścią. To jedna z odsłon już ogólnoeuropejskiej zimnej wojny domowej.

Ten podział ukazuje głębię kryzysu. Osiągnięcia UE są olbrzymie, lecz zwrot ku federalizacji i postępująca globalizacyjna oligarchizacja powodują sprzeciw. Nie poruszając serc Europejczyków, Unia zmierza...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11727

Wydanie: 11727

Spis treści

Rzecz o zdrowiu

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament