Dogmat strachem podszyty
Czy unijny projekt podtrzyma lojalność obywateli?
Po referendum w 2016 r. Wielka Brytania wyszła z Unii. Dla Polski to niekorzystne. Niemcy pozbawione przeciwwagi dla ich projektu dominacji w Unii mogą znowu przestać myśleć racjonalnie. Czyni to ponownie Europe Środkowo-Wschodnią ziemią niczyją.
Zimna wojna domowa
Brytyjczycy wyszli z powodów suwerenistycznych, a nie kulturowo-aksjologicznych. Upokorzeni głównie niekontrolowaną imigracją i rozszerzającą się, pozatraktatową jurysdykcją TSUE i ETPCz, chcą zachować sterowność polityczną wobec nieprzejrzystych mechanizmów Unii, choć brexit może uruchomić separatyzmy Szkocji i Irlandii Północnej. Społecznie brexit był głównie wynikiem podziału samej Anglii z Londynem jako prounijną „fortecą" w konflikcie z biedniejszą, antyunijną jej częścią. To jedna z odsłon już ogólnoeuropejskiej zimnej wojny domowej.
Ten podział ukazuje głębię kryzysu. Osiągnięcia UE są olbrzymie, lecz zwrot ku federalizacji i postępująca globalizacyjna oligarchizacja powodują sprzeciw. Nie poruszając serc Europejczyków, Unia zmierza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta