Do Picassa bez kolejki
Muzea we Włoszech i Hiszpanii w większości działają, choć nie pokazują wszystkich zbiorów. Przez pandemię poniosły duże straty, a obawy nie mijają.
We Włoszech zaczęto je uruchamiać od połowy maja. W Rzymie największe atrakcje są już ponownie dostępne: bazylika św. Piotra i Muzea Watykańskie, Koloseum, Forum Romanum, Muzea Kapitolińskie, Panteon, Galleria Borghese, MAXXI – Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej.
Nie ma w nich jednak tłumów i kilometrowych kolejek, bo wszędzie obowiązuje wcześniejsza rezerwacja biletów online i limity zwiedzających. Do Koloseum wpuszcza się 14 osób co 15 minut, a czas zwiedzania trwa 45 minut. Maksymalnie odwiedza je dziennie 650 osób, gdy w czasach sprzed pandemii limit ten wynosił 20 tysięcy.
W Muzeach Watykańskich, czynnych od 1 czerwca, też nie ma tłoku i aż trudno uwierzyć, że można bez zgiełku kontemplować wspaniałe freski Michała Anioła w kaplicy Sykstyńskiej.
W Rzymie dużo emocji wzbudziło wznowienie wystawy „Rafael 1483–1520" w Scuderie del Quirinale. Ta jubileuszowa ekspozycja z okazji 500. rocznicy śmierci najmłodszego geniusza renesansu była otwarta w marcu zaledwie przez trzy dni. Ponownie została udostępniona w czerwcu i będzie czynna do 30 sierpnia.
To największy pokaz dzieł Rafaela, jaki kiedykolwiek zorganizowano. Okazja do zobaczenia 120 jego obrazów i rysunków, a w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta