Rada gminy może postanowić o odstąpieniu od dochodzenia należności
Organ stanowiący gminy – co do zasady – ustala ogólne reguły restrukturyzacji należności. Nie dotyczy to jednak uchwał podejmowanych w trybie art. 15zzzf tarczy antykryzysowej, w stosunku do podmiotu, którego płynność finansowa pogorszyła się w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
- Czy wójt musi uzyskać zgodę rady gminy na udzielenie pożyczki stowarzyszeniu które realizuje różne zadania gminy? Czy w razie umorzenia jakiejś części tej pożyczki też jest wymagana zgoda rady? Czy wójt sam może umorzyć część pożyczki albo odstąpić od dochodzenia należności?
Z art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. i ustawy o samorządzie gminnym wynika, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwał w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących ustalania maksymalnej wysokości pożyczek i poręczeń udzielanych przez wójta w roku budżetowym. Przepis ten wyznacza więc ramy prawne do działań legislacyjnych dla rady gminy. Do kompetencji rady gminy należy jedynie ustalanie maksymalnej wysokości pożyczek udzielanych z budżetu. Przepis ten nie upoważnia jednak tego organu gminy, do innych działań związanych z tymi pożyczkami. Te są bowiem zarezerwowane dla organu wykonawczego gminy. Ma to uzasadnienie w treści art. 30 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta