Firma z Łodzi ochroni skórę i rafy koralowe
UVera, startup, który opracował nowatorski sposób ochrony ludzkiej skóry przed promieniowaniem UV, zdobył właśnie ponad 10 mln zł unijnego grantu.
Stosowane obecnie na całym świecie filtry UV, tworzone przemysłowo, mają wiele wad. Przede wszystkim nie są obojętne dla zdrowia i środowiska – mogą powodować uszkodzenia DNA, zwiększać ryzyko raka skóry, gromadzić się w tkankach i powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo w czasie kąpieli filtry są zmywane i trafiają do ekosystemu morskiego. Szacuje się, że tylko w 2019 r. sprzedano aż 1,2 mld sztuk kremów do opalania o składzie, który trudno uznać za ekologiczny. A to oznacza, iż zaledwie w ciągu roku do ekosystemu morskiego trafiło, w przeliczeniu, około 700 ciężarówek wypełnionych 20 tonami balsamu do opalania każda. Niszczą rafy koralowe i ekosystem morski. Nic dziwnego, że coraz więcej krajów zakazuje stosowania niektórych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta