Pięć lat na stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę
Po upływie pięciu lat od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji budowlanej, inwestor zyska pewność, że nie zostanie ona wzruszona.
W obecnym stanie prawnym – paradoksalnie – inwestor, który zrealizował swoje zamierzenie na podstawie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę, nadal nie może być w stu procentach pewny, że inwestycja została wykonana zgodnie z prawem. Aktualnie właściwie nie ma żadnych ograniczeń w stwierdzeniu nieważności pozwolenia na budowę, co z kolei stanowi poważną trudność właściwie dla wszystkich inwestorów. Może się bowiem okazać, że nawet po wielu latach od wydania pozwolenia na budowę – także zupełnie bez winy inwestora – po prostu okaże się, że została ona wydana niezgodnie z prawem, a tym samym nieważnie. Ustawodawca w nowelizacji Prawa budowlanego, która wejdzie w życie 19 września br., postanowił więc rozwiązać ten problem, ograniczając do pięciu lat czas, w którym możliwe będzie – z jakiegokolwiek powodu – stwierdzenie nieważności pozwolenia na budowę. To z kolei znacząco poprawi poziom bezpieczeństwa prawnego inwestorów.
Inwestor nie może spać spokojnie
Oczywiście organy administracji nie mają prawa według swojego uznania stwierdzać nieważności pozwoleń na budowę. Wręcz przeciwnie, przesłanki tego rodzaju działań zostały ściśle określone w Kodeksie postępowania administracyjnego. Trudno omawiać tu wszelkie aspekty związane z stwierdzaniem nieważności decyzji, należy jednak podkreślić, że postępowanie prowadzące do tego rodzaju aktu może zostać wszczęte na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta