In vino veritas
Niedawno wybrałem się na jarmark staroci organizowany w pewnym miasteczku centralnej Polski. Na jednym ze straganów wygrzebałem ze stosu starych książek podniszczony wolumin z 65-tomowej Wielkiej Encyklopedii Sowieckiej wydawanej w latach 1924–1941 pod kierownictwem słynnego astronoma i matematyka Otto Juljewicza Szmidta.
Znalazłem w nim obszerne hasło „Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich". Przypominając sobie w trakcie lektury mój szkolny rosyjski, z rozbawienie przeczytałem zdanie o walce komunizmu z alkoholizmem: „W społeczeństwie sowieckim alkoholizm jest uważany za zło, a walkę z nim prowadzą organizacje państwowe, partyjne i komsomolskie. Wielką wagę przywiązuje się do środków o oddziaływaniu społecznym, do podnoszenia poziomu kulturalnego ludności, do przezwyciężania tak zwanych tradycji alkoholowych, które wpływają na młodzież".
W dalszych zdaniach, jakby na potwierdzenie tej tezy, autorzy encyklopedii informowali, że na każdego obywatela sowieckiego przypada zaledwie 1,85 litra czystego alkoholu rocznie, kiedy taki przeciętny Amerykanin wypija średnio 5,1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta