Żywność zdrowa czy żywność eko
Rośnie zainteresowanie zdrową żywnością, na produkty gwarantujące zdrowie jesteśmy chętni wydawać coraz więcej.
Od kilku lat analitycy obserwują zmianę dotychczasowego świętego trendu, że Polacy kupują żywność, kierując się głównie ceną. Dziś na półkach coraz mocniej rozpycha się żywność z upraw ekologicznych, żywność „bio" i wszelkie produkty gwarantujące zdrowie. Częściowo na klientów mogła też mieć wpływ pandemia koronawirusa, która zwiększyła naszą troskę o zdrowie, budowanie odporności.
Silny trend prozdrowotny
Choć polski rynek jest w tyle za zamożnymi krajami europejskimi, zwłaszcza za Niemcami, to jednak i tak moda na zdrową żywność umacnia się zarówno na półkach, jak i w naszych kuchniach. Widać to i w wynikach sklepów, i w zachowaniach konsumentów, którzy coraz mocniej się interesują tym, jaka żywność wspiera zdrowie. Ciągle w mocy pozostaje jednak pytanie, co pod pojęciem tej zdrowej żywności rozumiemy. Najprostszym wyborem jest zakup żywności z unijnym certyfikatem zielonego listka – i tu wyniki sprzedaży rosną od dawna.
Jak wyliczył niedawno Nielsen, popyt na żywność ekologiczną i nazywaną „bio" rośnie szybciej niż w ogóle wydatki na jedzenie. W ciągu ostatnich 12 miesięcy, od lipca 2019 do czerwca 2020 r., Polacy na produkty bio wydali 709 mln zł, i to jedynie gdy spojrzymy na zakupy w zwyczajnych sklepach, supermarketach czy dyskontach, a nie specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością. Jak pisaliśmy już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta