Szansa na dynamiczny skok do przodu
Pandemia twardo zweryfikuje modele biznesowe startupów. W efekcie jednak dla projektów odpowiadających na rzeczywiste potrzeby klientów stanie się impulsem do rozwoju.
Diagnoza sytuacji startupów w kontekście pandemii, analiza aktywności firm i instytucji wspierających młode projekty, a także prognoza rozwoju sytuacji – o tym rozmawiali uczestnicy debaty „Pandemia i zamrożenie gospodarki – siła destrukcyjna czy nowy impuls rozwojowy dla startupów?" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" w ramach konkursu Orzeł Innowacji.
Zróżnicowane reakcje
Zdaniem Dariusza Żuka, prezesa AIP, reprezentującego także fundusze AIP Seed i bValue VC, mówiąc o tym, jak pandemia wpłynęła na działalność startupów i jakie będą jej skutki dla takich firm, należy patrzeć na efekty krótko- i długoterminowe.
– Jeżeli chodzi o krótkoterminowe, to mamy różne reakcje nawet w naszym portfelu. W AIP Seed są projekty, które urosły bardzo szybko, jak SiDLY – opaska telemedyczna dla osób starszych, która bada parametry życiowe. Jak kosmetyczne GLOV, gdzie wydawałoby się, że po zamknięciu sklepów taka rękawiczka do demakijażu będzie się trudniej sprzedawała, ale jej twórczynie spiwotowały biznes w kierunku home spa i mają wzrost sprzedaży. Z kolei w bValue mamy takie projekty jak Tidio. To live chat, jest już czwarty na świecie pod względem liczby instalacji, wyprzedził choćby polskiego LiveChata. Niektóre firmy będące ich klientami niestety nie wytrzymały pandemii, więc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta