Wszechobecna geologia
O znaczeniu geologii w codziennym życiu oraz jej roli w gospodarce mówią dr inż. Mateusz Damrat, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego– Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), i dr Andrzej Głuszyński, zastępca dyrektora PIG-PIB ds. służby geologicznej.
Materiał powstał we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym-Państwowym Instytutem Badawczym
Większość z nas nie zna i nie dostrzega efektów pracy geologów. Ale w rzeczywistości codziennie się z nimi stykamy i korzystamy z nich, nawet jeśli o tym nie wiemy. I w domu, i w gospodarce.
Mateusz Damrat: Geologia otacza nas ze wszystkich stron – nasza cywilizacja opiera się na niej. Praktycznie wszystkie surowce mineralne, które wykorzystujemy, choćby do budowy naszych domów, w elektronice, do produkcji sprzętów domowych czy ceramiki użytkowej, pochodzą z Ziemi, a znaleźli je geolodzy. Większość energii, jaką zużywa nasz kraj, także produkujemy dzięki bogactwom naturalnym, które odkrywają geolodzy. To węgiel kamienny i brunatny czy ropa naftowa i gaz ziemny.
Surowce mineralne są zatem niezbędne do postępu technologicznego, do naszego codziennego funkcjonowania i tego, aby gospodarka i społeczeństwa mogły się dalej rozwijać. Nawet nazwy epok prehistorycznych – kamienia, brązu, żelaza – są związane z kluczowymi surowcami, które umożliwiały rozwój ludzkości. Do produkcji smartfona, którego używamy na co dzień, użyto co najmniej 15 surowców, w tym miedzi, krzemu, wolframu, litu. Wszystkie te składniki, tak potrzebne dla przemysłu, rozwoju technologii, na początku drogi biorą się z pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta